Medex - světový velvyslanec

Medex - světový velvyslanec

Odborník na včely na nejvyšší úrovni

Slovinské včely: od vídeňského dvora po světového velvyslance přírody

Včelařství má ve Slovinsku staletou tradici: v 18. století byl Slovinec Anton Janša prvním učitelem včelařství na dvoře Marie Terezie. Jeho úspěšné metody byly považovány za revoluční a vyvolaly včelařský boom.

Včela karňská: hnací motor ekonomiky a globální velvyslanec

Od té doby se samozřejmě mnohé změnilo: země, lidé, životní prostředí. V domovině velkého včelařského odborníka Janši však včelařská vášeň zůstala. Slovinsko má totiž nejvyšší počet včelařů na obyvatele v Evropě. Je proto logické, že iniciativa na už zavedený Světový den včel vzešla ze Slovinska. Od roku 2017 je 20. květen Světovým dnem včel - a zároveň dnem narození Antona Janši.

Díky slovinské včelařské tradici, úspěšně exportovaným včelím produktům a včelí turistice, která se točí kolem významné včely karňské (Apis mellifera carnica), se zvýšilo povědomí o významu včely pro náš ekosystém a o jejím ohrožení toxiny z životního prostředí.

S tradicí a špičkovými technologiemi pro vyšší kvalitu života

Dnes je slovinská společnost Medex považována za lídra na trhu ve výrobě doplňků stravy na bázi včelích produktů, jako je propolis, mateří kašička nebo pyl. Nejmodernější laboratorní technologie přeměňuje cenné suroviny karňských včel na jedinečné produkty: vlajkovou lodí společnosti jsou přípravky s tekutým propolisem, stejně jako plnění do skleněných lahviček. Obě inovace udržují stabilitu složek, spotřebitel se může spolehnout na nejlepší možnou kvalitu.

Všechny produkty lze také použít k podpoře cílené apiterapie. Jedná se o léčebnou aplikaci propolisu, včelího jedu, včelího vosku a medu - šetrnou cestou ke kvalitnějšímu životu.

Závazky vůči včelám a lidem

Společnost Medex již podpořila organizátory Světového dne včel. Nyní byl učiněn další důležitý krok: v prosinci 2022 UNESCO uznalo včelařskou tradici Slovinců s bohatou historií za nehmotné kulturní dědictví lidstva. Ve Slovinsku se v současné době chová přibližně 200 000 včelstev včely kraňské. Hlavní pozornost je věnována řízenému chovu včelích matek, protože přirozeně vyvinutý poddruh včely medonosné (Apis mellifera) vykazuje obzvláště dobré vlastnosti, jako je mírnost, vynikající orientace, odolnost vůči povětrnostním vlivům a vysoké výnosy.

Co můžete udělat?

Jako spotřebitel máte možnost nákupem určitých výrobků podpořit konkrétní věc. Pokud máte zájem o včelí produkty, jako je med nebo propolis, vybírejte si sociálně a udržitelně orientované společnosti. Tímto způsobem nepřímo podporujete hodnoty, jako je ochrana včel a potřebný výzkum.

Mimochodem, včela je jedním z nejstarších hospodářských zvířat: už asi 15 000 let udržuje člověk symbiotický vztah s těmito pilnými letci, kteří někdy musí navštívit dva miliony květů, aby získali jeden kilogram medu. Ať už se nadchnete pro jakýkoli přírodní poklad včel, vždy se Vám spolu s ním dostane vřelého přijetí od přírody, která nás učí respektovat i ty nejmenší živé tvory. Včely jsou zodpovědné za přibližně třetinu světové produkce potravin. To opravdu zaslouží velké uznání!