Pěší turistika je skvělá pro tělo i duši

Pěší turistika je skvělá pro tělo i duši

Výhody pohybu na čerstvém vzduchu

Malebné vysokohorské pastviny, vznešená horská krajina, křišťálově čistá horská jezera, dechberoucí vodopády a mnoho dalšího. Pěší turistika nám umožňuje velkolepý pohled do přírody. Zároveň nás udržuje mladé, fit a zdravé. Protože zatímco jsme na cestě, sami nebo v příjemné společnosti, a obdivujeme krásné cesty, posilujeme zároveň svou fyzickou kondici a trénujeme rovnováhu a sílu.

Pěší turistika je proto bezesporu jedním z vytrvalostních sportů, které lze provozovat ve všech ročních obdobích. Stupeň obtížnosti lze určit podle trasy. Pěší turistika je proto vhodná naprosto pro každého. Aktivita na čerstvém vzduchu je často vnímána jako velmi relaxační a někdy i meditativní. Pocity štěstí popisují i milovníci vandrů a toulek. Dosažení něčeho, co jste si předsevzali, představuje pocit úspěchu. Tělo, duše i mysl se zároveň zotavují mnohem rychleji, neboť jsou daleko od každodenního shonu. Síla přírody je jednoduše magická.

Směrem vzhůru

Pozitivní vliv na psychiku a snížení beznaděje způsobuje při pěší turistice i stoupání vzhůru. Dokládá to interdisciplinární studie "Über'n Berg," kterou v roce 2012 provedla salcburská univerzitní nemocnice (Salzburger Universitätsklinikum) a která se týkala prevence sebevražd (https://www.pmu.ac.at/news/article/uebern-berg-studie-zur-suizidpraevention-von-christian-doppler-klinik-und-paracelsus-universitaet-vorgestellt.html). Po celkem 9 týdnech turistiky testované osoby uvedly, že v horách získaly větší sebedůvěru a pociťovaly méně stresu. Pěší turistika tak trénuje nejen naše svaly, ale i naši mysl.

Na co si dát pozor

Přesto je však třeba při pěší turistice dodržovat určitá pravidla. Zvláště pokud máte s horami jen malé nebo žádné zkušenosti, je klíčové myslet na několik věcí, než se na samotnou túru vydáte.

  1. Výlet je třeba předem dobře naplánovat a přizpůsobit ho vlastní fyzické kondici. Přecenění sebe sama může vést k nehodám, a to i u zkušených turistů. Pokud si nejste jisti, poraďte se o túře se zkušeným horským průvodcem. To platí zejména v případě, že jsou na výletě (malé) děti. Příliš namáhavá túra se může rychle stát aktem zoufalství. Pokud cestujete sami, je nejlepší informovat o svých plánech ubytovatele, chataře nebo ostatní turisty.
  2. Počasí se na horách mění velmi rychle. Základní výbava s ochranou proti dešti je proto nezbytná. Nezapomeňte si lahev s vodou a svačinu, neboť i horské chaty mohou být zavřené.
  3. Pěší turistika je činnost v přírodě a v interakci s přírodou. Uvedené cesty by proto měly být dodržovány, a to nejen z důvodu ochrany fauny a flóry. Stezky rovněž chrání turisty před padajícími kameny nebo jinými obtížnými situacemi. Vždy sledujte cesty a značení.
  4. Pozor na pasoucí se zvířata! To platí zejména tehdy, když chtějí matky chránit svá mláďata. Chcete-li se vyhnout nepříjemným incidentům, je nejlepší se těmto živým tvorům vyhnout širokým obloukem.
  5. Vždy si s sebou vezměte odpadky a neodhazujte je někde u cesty.
  6. V neposlední řadě - obuv! Obuv musíte přizpůsobit zvolené trase. To je další způsob, jak se vyhnout nehodám. Výběru obuvi i zavazování tkaniček věnujte dostatek času. Vyhnete se tak bolestivým tlakovým bodům a puchýřům. Po 15-30 minutách od zahájení chůze se také doporučuje znovu si zavázat, popřípadě převázat boty, tzn. tkaničky, neboť se vlivem horka boty roztahují. Následně se obuv může ještě lépe přizpůsobit noze.

A nyní Vám už přejeme mnoho radosti a pohodových chvil v přírodě!